Zekanın önemi

Bazen zekanın önemini unutup her şeyi parayla yapmaya çalısıyoruz ya işte buna güzel bir örnek.

New York’ta bir bankanın önunde duran son model Rolls Royce otomobilden inen adam, hızlı adımlarla bankaya girdi ve  önune çıkan ilk görevliye, bireysel kredi için başvuruda bulunmak istedigini söyledi. Görevli onu, müşteri temsilcisine götürdü. Adam, cok acele bir iş için Avrupa’ya gitmek zorunda oldugunu ve bu nedenle bir hafta vadeli beş bin dolar krediye gereksinim duydugunu soyledi.

Müşteri temsilcisi kısa bir araştırma yaptıktan sonra döndü: “Ticari ve mali sicilinizi inceledik. Bu krediyi almaniz icin bir engeliniz yok” dedi ve ekledi:

– Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamızla daha önce hiç
çalışmamışsınız. Banka olarak sizi resmen tanımıyoruz. Bu nedenle, söz konusu  krediyi verebilmemiz icin karşılığında sizden bir teminat almak zorundayiz”.

Adam cebinden Rolls Royce’un anahtarını çıkardı, bankanın müşteri
temsilcisine uzatti: “Çok acelem var, uçaga yetişeceğim.”  dedi. “Kapıdaki Rolls Royce’ umu teminat olarak alabilirsiniz”.

Kredi islemleri çok hızlı bir biçimde tamamlandı. Rolls Royce otomobili bankanın garajına çektiler, adama da beş bin dolar krediyi verdiler. Müşteri temsilcisi, kişisel merakını gidermek icin bir hafta boyunca özel bir araştırma yaptı ve bankalarının bu yeni müşterisinin çok büyük bir iş adamı ve çok büyük bir servet sahibi olduğunu öğrendi.

Bir hafta sonra adam yeniden gelip, borcunun anaparası beş bin dolarla, bir haftalık faizi dokuz bucuk doları ödedikten sonra, müsteri temsilcisi bir türlü yenemediği merakının dürtüsüyle sordu:
“Sizin, cok büyük bir iş adamı ve cok büyük bir servetin sahibi olduğunuzu öğrendim” dedi. “Yalnızca kişisel merakımdan soruyorum. Lütfen söyler misiniz, sizin için çok küçük bir miktar olan beş bin dolarlık krediye neden gereksinim duydunuz?”

Adam hafifçe gülümsedi: “Siz de bana lütfen söyler misiniz?” dedi. “Böyle lüks bir otomobili, New York’ta hangi kapalı garaja, bir hafta boyunca dokuz buçuk dolara bırakabilirsiniz?

(para kazanmak sadece çalışma ve hırsla olmaz, zeka da gerekir..)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir