Yoksa görünmezlik bulundu mu?

Harry Potter’ın Görünmezlik Pelerini Filipinler Üniversitesi Bilim Adamları Tarafından Fantezi’den Gerçeğe Dönüşüyor.

Filipinler Üniversitesi Ulusal Fizik Enstitüsü (NIP), ABD’li bilim adamlarının çalışmalarına dayanan bir Harry Potter benzeri görünmezlik pelerini geliştirdi. Bu inovasyon, lise öğrencilerinin okulda basit ve uygun maliyetli deney seti ile birşeyleri ortadan kaldırmalarını/görünmez yapmalarını sağlayacak olması bakımından uluslararası camiada ses getirdi. Miguel Revilla, JC Lorenzo ve Nathaniel Hermosa’dan oluşan bu ekip,  görünmezlik pelerininin nasıl çalıştığı hakkında yaptıkları sunumda, bir cihazın ortasına yerleştirilmiş bir metal çubuğun ortadan kaybolduğunu gösterdiler. Cihazın yapımında, eski ofis ekipmanından elde edilen optikleri içeren hali hazırda mevcut parçaların kullanıldığı belirtildi.

Plato’nun Gyges Ringinden Rowling’in görünmezlik pelerini’ne kadar birçok bilimkurgu filminin ana teması olarak işlenen birlşeyleri yok etme olgusu, insanlar tarafından her zaman gerçeğe dönüşmeyi beklemiştir. Işık, bir şey engellemediği veya yansıtmadığı sürece düz bir çizgide hareket eder. Bir nesnenin etrafındaki ışığın bükülmesi, gözün bir nesneyi görmemesine ve görünmez hale getirmesine izin verir. Bu bakış açısı ile ele alındığında, aynaların kullanılması, görünmez bir şey yapmanın en kolay yoludur. Tabi, bunun da temel zorlukları söz konusudur. Hassas nokta, düzgün bir şekilde kurulum yapılmasını gerektirmesidir. Çünkü bir açıdan hafif bir sapmanın olması yanılsamaya zarar verebilir. “Rochester Cloak” bu görünmezliği yaratmada geliştirilmiş en yeni optik tasarımdır. 2014 yılında Rochester Üniversitesi doktora öğrencisi Joseph Choi ve profesör John Howell bu “Rochester Cloak” düzeneğini geliştirmiştir.

Kurulumda lens çeşitliliği ve kullanılabilecek boyut ile ilgili sınırlamalar vardır. Revilla ve ekibi, daha kompakt hale getirerek ve farklı odak uzunluklarında farklı mercek kombinasyonlarının belirlenmesini sağlayarak Rochester Cloak’ı ortaya çıkardı. Bu, aynı odak uzunluklarında sadece iki çift mercek kullanan orijinal kurulumdan farklıydı. Revilla, “Lens setleri eksik olan okullarda bundan yararlanabilir. Eski veya kırık tepegöz projektörlerinin lensleri kullanılabilir,” dedi.

Araştırmacılar, görünmezlik pelerininin geniş bir ışık aralığına ihtiyaç duyacağından ve tüm açılardan bakıldığında büyük nesnelerin yok olmasını sağlama kapasitesine sahip olacağından yalnızca bir başlangıç ​​olduğunu söyledi. Revilla, söz konusu pelerinin geliştirilmesinin ihtiyaç duyulan anahtarın, Malzeme Bilimine dayanacağını vurguladı. Malzeme Bilimindeki gelişmelerin belirleyici rol oynayacağı birçok araştırmacı tarafından da kabul görmektedir. Revilla, “Muhtemelen pelerin yapmanın zor kısmı malzemenin kendisinn geliştirilmesidir” açıklamasını yaptı. Hermosa ve ekibi, mevcut araştırmanın, öğrencileri lise öğretmenlerinin dersliklerinde kullanabilmeleri için bilim alanındaki kariyerlerini sürdürmelerini etkileyeceğine inanıyor.

Hermosa, “Fizik eğitimine fayda sağlayacak bir şey istiyorum. İçimden gelen düşüncenin, araştırmamızın eğitim toplumu üzerinde çok daha ağır bir etkisi olacağı yönünde” ifadelerinde bulundu.

Bu yazı “thesciencetimes” sitesinden Türkçe’ye çevrilmiştir.

Kaynak: http://www.sciencetimes.com/articles/19106/20190325/harry-potter-invisibility-cloak-invisible-university-of-the-philippines.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir