Tarihi değiştirecek keşif

Arkeologlar Prenses Aebbe’nin Kayıp Manastırını Buldular.

Profesyonel ve amatör arkeologlardan oluşan bir ekip, İngiliz tarihini şekillendirmeye yardımcı olan güçlü bir Anglo-Sakson kadını olan Prenses Aebbe Manastırını (M.S 615-683 yıllarına ait) keşfetmiş olabileceğine inanıyor.

Bir pagan prenses olarak doğan Aebbe, Bernicia Kralı Ethelfrith ve Deira Acha’nın kızıydı. Bernicia ve Deira, şu anda güneydoğu İskoçya ve Kuzey Doğu İngiltere olan Anglo-Sakson krallıklarıydı.

Babası öldürüldüğünde, Aebbe kardeşleriyle batı İskoçya’nın ve kuzey doğu İrlanda’nın bazı bölgelerine yayılan bir krallık olan Dál Riata’ya kaçtı. Burası erken Hristiyanlığın bir merkeziydi ve aile hızla Hristiyanlığa dönüştü.

Kardeşi Oswald, aile tahtını geri almak için 635 yılında Bernicia’ya geri döndüğünde, hala büyük ölçüde pagan nüfusunu dönüştürmek için ortak bir görevle kendisine katıldı.

Aebbe, krallıkta en uygun gelinlerden biri olmasına rağmen evlenmeyi reddetti. Evlenmemek için sürekli dua ettiği söylenir. Bunun yerine, kardeşinin krallığının kuzey kısımları üzerinde kontrolü sağlamasına yardım eden, bir araya getirilen bir putperest ve Hıristiyan topluluğunu elinde tutan manastırı kurdu.

Arkeologlar, onlarca yıldır 870 yılındaki Viking akıncıları tarafından tahrip edilen manastırı bulmaya çalıştılar. Şimdi, arkeolojik araştırmalara halkın katılımını arttırmak için kitle fonlaması, kitle kaynak kullanımı ve dijital yöntemler konusunda uzmanlaşmış bir sosyal işletme olan DigVentures tarafından yürütülen kazılar, ‘vallum’ olması muhtemel geniş, ancak dar dairesel bir hendek izleri buldu. Aebbe’nin dini yerleşimini çevreleyen sınır.

DigVentures program müdürü Dr. Manda Forster, “Sınır hendekleri bölümünün, diğer iki hendek bölümü ile bağlantılı ve Coldingham Priory’yi çevreliyor gibi görünüyorlar” dedi.

Sınırın hemen dışındaki bölgede, metal işleme veya seramik üretimi gibi küçük ölçekli endüstrilerin gerçekleştiği alanda, ekip ayrıca, 660-860 dönemine ait devasa bir hayvan kemiği yığını ortaya çıkardı.

“Bu tam olarak Aebbe’nin manastırının olduğu zamandı. Aslen 640 yılı civarında inşa edildikten sonra, ölümünden kısa bir süre sonra yandığı söyleniyor, ancak daha sonra 200 yıl sonra Viking akıncıları tarafından bir kez daha yok edilinceye kadar yeniden inşa edildi ve büyüdü” dedi.

Manastırı bulmak için yapılan önceki girişimler, muhtemelen burun üzerinde, denize bakan uçurumdaki bir yerde olduğu yönündeki geleneksel iddiaları takip etmişti, ancak kapsamlı, zengin bir Anglosakson manastırıyla tutarlı bir kanıt bulunamadı.

Bu kez, arkeologlar Coldingham Manastırı’nın bulunduğu bölgeye daha fazla baktılar.

“Araştırmamızı, birkaç olası arkeolojik özelliğin ana hatlarını ortaya koyan jeofiziksel bir ankete ve her biri daha sonraki ortaçağ dönemine odaklanmış gibi görünen bir Anglosakson kemer ve heykel parçası içeren bir dizi bireysel bulguya dayandırdık. Köyün ve daha sonra Benedictine manastırının Anglosakson selefinin yerine inşa edildiğini düşünüyor ”dedi.

Tüm siteyi kazmak mümkün olmazdı, bu yüzden ekip kısa bir liste hazırladı ve takipçilerinden seçimleri daraltmalarına yardımcı olmalarını istemek için cesaretli bir adım attı.

Toplamda, bilim adamları, halkın seçimini kendi uzmanlıklarıyla dengeleyen dört farklı alan kazıldı.

Forster, “Sonunda Aebbe’nin manastırını bulduğumuzu duyurmak ve bunun bir bölümünün muhtemelen Coldingham Manastırı’nın altında olduğunu onaylayabilmek harika” dedi.

“Aebbe olağanüstü bir figür – 7. yüzyılda bölgede Hristiyanlığın kurulmasında büyük rol oynayan güçlü bir Anglo Sakson kadını örneği. Artık manastırının nerede olduğunu tam olarak tespit edebileceğimiz kanıtlara sahip olduktan sonra, hikayesini hayata döndürmek için yardımcı olabiliriz. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir