Sürücüsüz otomobil teknolojisinin getireceği yenilikler

Ev-iş arası yolculuğunuzun kaotik yerine düzenli bir hale geldiğini hayal edin. Bağlantılı ve otomatikleştirilmiş araçlar, sürücülerden çok az girdi veya hiç girdi olmadan sürüş koşullarına uyum sağlayarak bu rahatlamayı sağlayabilir. Önünüzdeki araba hızlanırsa, sizinki hızlanır ve önünüzdeki araba durursa, arabanız da durur.

Delaware Üniversitesi’nde Andreas Malikopoulos, geleceğin bu teknolojisini sağlayacak algoritmalar geliştirmek için kontrol teorisini kullanıyor. Kısa süre önce yayınlanan iki makalede, daha önce Terri Connor Kelly ve John Kelly Mesleki Gelişim Makine Mühendisliği Profesörü olarak adlandırılan Malikopoulos, Üniversitede UD Ölçekli Akıllı Şehri (UDSSC) olan iki laboratuarda öncü olan bağlantılı ve otomatik araç teknolojisindeki yenilikleri anlattı.

Malikopoulos, “Enerji verimli mobilite sistemlerinin geleceğini sağlayacak çözümler geliştiriyoruz” dedi. “Teknolojilerimizin aynı anda yakıt tasarrufu yaparken insanların hedeflerine daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olacağını umuyoruz.”

Trafik ışıklarının kullanılmaması

Bir gün otomobiller trafik düzenini koordine etmek için birbirleriyle konuşabilir. Malikopoulos ve Boston Üniversitesi’nden ortak çalışanlar kısa süre önce, trafik sinyalleri olmayan kentsel bir kavşaktan geçen bağlantılı ve otomatik araçlardaki enerji tüketimini kontrol etmek ve en aza indirmek için bir çözüm geliştirdiler. Daha sonra sonuçlarını taklit etmek için yazılım kullandılar ve çerçevelerinin bağlı ve otomatik araçların momentum ve yakıt tasarrufu sağlarken aynı zamanda seyahat süresini de artırdığını gösterdiler. Sonuçlar Automatica dergisinde yayınlandı.

Yakıt tasarrufu ve hız limitlerinden kaçınma

Hız sınırının 65 ile 45 mil arasında değiştiği zaman arabanızın otomatik olarak yavaşladığını hayal edin. Malikopoulos ve Virginia Üniversitesi’nden ortak çalışanlar, arkadan çarpmalardan kaçınarak, hız düşürme bölgesinde en uygun hızlanma ve yavaşlamayı sağlayan bir çözüm geliştirdi. Dahası, simülasyonlar bağlı araçların yüzde 19 ila 22 daha az yakıt kullandığını ve hedeflerine insan güdümlü araçlardan yüzde 26 ila 30 daha hızlı geldiğini gösteriyor. Bu araştırma çabasının sonuçları Akıllı Ulaşım Sistemleri IEEE İşlemlerinde yayınlandı.

Malikopoulos, bu çalışma için iki ABD Enerji programından (Akıllı Hareketlilik Girişimi ve Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı – NEXTCAR programı) finansman aldı.

Malikopoulos, Bağlantılı ve Otomatik Yollu Taşıtlar İçin İleri Üretimli Enerji Teknolojileri (NEXTCAR) programı ile Enerji İleri Araştırma Projeleri Ajansı (ARPA-E) tarafından finanse edilen üç yıllık bir projenin baş araştırmacısıdır. . Bu projenin ortakları Michigan Üniversitesi, Boston Üniversitesi, Bosch Corporation ve Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir