Siyah çayın faydaları

Çay, dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir. Sadece Amerika’da her gün yaklaşık 158 milyon insan çay içiyor. ABD Çay Birliği de ülkedeki toplam çay tüketiminin 2016 yılında %80’inden fazlasının siyah çay olduğu, toplamda 3.8 milyar galon (yaklaşık 120 milyon ton) olduğunu göstermektedir.

Siyah çay kuşkusuz Batı kültüründe sevilen bir içecektir. Cesur lezzetleri, günün herhangi bir saatinde tadını çıkarabileceğiniz tatmin edici bir içecek sunar. Hepsinden iyisi, sağlığınız için faydalı olan çok çeşitli besinleri içerir.

Siyah Çay Nedir?

Yeşil çay ve beyaz çay gibi siyah çay da Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen “gerçek bir çay” dır. Bu çayları birbirinden farklı kılan, işlenme biçimidir.

Organik siyah çay ile nem içeriğini azaltmak için hasattan sonra yaprakların solması sağlanır. Solmuş yapraklar hücre duvarlarını kırmak için elle veya bir makine ile yuvarlanır, böylece enzimleri oksijene maruz bırakılır ve oksidasyon işleminin gerçekleşmesine izin verilir.

Oksidasyon aşaması iki ila dört saat arasında sürer ve theaflavin ve thearubigins adı verilen iki yeni flavonoid oluşumu ile sonuçlanır. Bu flavonoidler, siyah çayın kendine özgü tadını ve rengini verir ve potansiyel sağlık yararlarına katkıda bulunur. Yapraklar oksitlendikten sonra, ayrılmadan ve paketlenmeden önce, fırınlama veya pişirme gibi yüksek bir ısı işlemi kullanılarak kurutulur.

Cesur lezzet profiline rağmen, siyah çay genellikle diğer lezzet verici karışımlar oluşturmak için diğer bileşenlerle, özellikle meyveler, çiçekler ve baharatlarla karıştırılır. En popüler siyah çay harmanlarından bazıları arasında bergamot ile harmanlanmış Earl Grey ve çeşitli baharatlarla tatlandırılmış masala chai bulunur.

Siyah çay da orijiniyle satılmaktadır. Bazı iyi örnekler Darjeeling ve Assam siyah çayıdır. Popüler bir diğer çeşidi ise Assam, Kenya ve Seylon gibi siyah çay karışımlarından yapılan kahvaltı çayıdır.

Siyah Çay Sağlığınız İçin Ne Yapar?


Siyah çay sadece vücudunuzu her yudumla ısıtmaz, aynı zamanda antioksidanlar, polifenoller, tanenler ve çeşitli mineraller sağlar. Siyah çayın sunduğu etkileyici sağlık faydalarından bazıları şunlardır:

• Bağırsak mikrobiyomunun geliştirilmesine yardımcı olur – Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, siyah çaydaki polifenollerin, bağırsak mikroflorasının iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Siyah çay, ayrıca, doğrudan içine alınamayacak kadar büyük olan molekülleri nedeniyle, bir prebiyotik görevi de yapabilir. Kan dolaşımını ve karaciğeri, bağırsakta tutar, dost bağırsak bakterilerinin büyümesini destekler.

• Kilo kaybına yardımcı olabilir – Siyah çay, enerji metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynayan mikrobiyal metabolitlerin oluşumunu destekleyerek kilo kaybına katkıda bulunabilir ve obezite riskini azaltabilir.

• Serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı olur – Siyah çay, serbest radikallerin vücudunuzdaki olumsuz etkileriyle mücadeleye yardımcı olabilecek, flavonoidler thearubigin ve theaflavin gibi güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

• Kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur – Araştırmalar, günde dört ila beş fincan siyah çay tüketiminin, tansiyon seviyelerinin 1 ila 2 mmHg düşürülmesine ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

• Kanser riskini azaltmaya yardımcı olur – Kanser Araştırmaları günlüğünde yayınlanan bir araştırmaya göre, siyah çay içindeki bir polifenol normal, sağlıklı hücreleri etkilemeden kanser hücrelerinde ölüme neden olabilir. Bu, bazı türler için riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

• Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur – Çalışmalar, siyah çaydaki polisakkaritlerin, nişasta ve sukrozun sindirimini geciktirerek kan şekeri sıçramalarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Yukarıda belirtilen faydalara ek olarak, siyah çay saç sağlığını, kemik gücünü, zihinsel odaklamayı ve enerji seviyelerini iyileştirmek için iyi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir