Sihirbaza verilen ders

Herkes ünlü sihirbaz Harry Houdini‘nin adını duymuştur. 

Yanına hiçbir gereç almadan, yalnızca giysileriyle girdiği herhangi bir hapishaneden bir saatten önce kurtulacağını iddia eder ve bununla övünürdü.

İngiliz Adaları’ndaki küçük bir kasaba Houdini’yi davet etti. 

Houdini kasabanın yeni hapishanesine geldiğinde, hapishanedeki bir hücreye yerleştirildi.Heyecan doruktaydı. Kapılar kapandığında hiç kimse onun o hücreden çıkabileceğine inanmıyordu. 

Houdini’nin kemerinde yirmibeş santimlik bir çelik parçası vardı ve bütün kilitleri onunla açardı. Otuzuncu dakikanın sonunda, yüzündeki kendine güven ifadesi yok olmuştu. 

Bir saat dolduğunda artık ter dökmeye başlamıştı. 

İkinci saatin sonunda kapının üzerine yığıldı ve kapı o anda kendiliğinden açıldı. 

Kapıyı kilitlememişlerdi. 

Kapı yalnızca Houdini’nin kafasında kilitliydi. Biraz itse açılacaktı kapı, ama kapının kilitli olduğunu düşündüğü için bunu denemedi bile. 

Şans kapıları da aynen böyledir. Kilitli olduklarını düşünüp, açmayı denemeyiz bile. Fakat bazen yapmanız gereken tek şey, şöyle hafifçe dokunuvermektir kapıya…

BAŞKA BİR HİKAYE: ÇALIŞKANLIĞIN ÖLÇÜSÜ NEDİR?

A.B.D’nin en büyük iş adamlarından Çelik Kralı Andrew Carnegie, New York’ta bir kolejde yaptığı konuşmada, gençlere şu öğüdü vermiş:

— Gençleri çeşitli sınıflara ayırabiliriz. 

Vazifelerini yapanlar vardır. 

Vazifelerini yaptıklarını iddia edenler vardır. 

Üçüncü bir grup daha vardır ki, onlar vazifelerini yaptıktan sonra, biraz daha fazlasını yapmak için çalışırlar. Hayatta büyük başarı elde edenler, işte bu gruptaki gençlerdir.


Sadece kendine verilen görevi yapmak, çalışkanlık değildir. Çalışkanlık, insanın çalışma potansiyelini tam kullanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir