Sarhoş elektronlar keşfedildi

Fizikçiler, gezegenler gibi dönen ve aydınlatma, güneş pilleri, lazerler ve elektronik ekranlarda gelişmelere yol açabilecek egzotik bir elektron şekli keşfettiler. 2019 yılı içerisinde keşfedilen bu elektron hareketine kısaca sarhoş elektronlar demek mümkün.

Ulusal Bilim Akademisi, Bilimin Akademisi’nde yapılan bir araştırmaya göre, “kiral yüzey atılımı” olarka tanımlanan bu olayın, birbirine bağlanmış ve katı yüzeylerde birbirine dolanan parçacıklar ve anti-parçacıklardan oluştuğu öne sürüldü.

Kiral ifadesinin tanımı, sağ ve sol ellerimiz gibi, eşleşen fakat asimetrik olan ve ayna görüntüsünün üzerine bindirilemeyen varlıklar şeklinde ifade edilir. Fizik Profesörü Girsh Blumberg’in
Rutgers Üniversitesi Lazer Spektroskopi Laboratuvarında lisansüstü öğrencisi olan Hsiang-Hsi (Sean) Kung’a göre, yoğun ışık, katılara parladığında, negatif yüklü elektronları lekelerinden çıkardığı ve pozitif yüklü “delikler” bıraktığı zaman, eksitonlar oluşur.

Elektronlar ve delikler hızla dönen tepelere benzerler. Elektronlar en sonunda deliklere doğru “spiral” olur, birbirlerini saniyenin üçte birinden daha kısa sürede yok eder ve “foto lüminesans” olarak adlandırılan bir ışık yayarlar. Bu bulgu güneş pilleri, lazerler, TV ve diğer ekranlar gibi cihazlar için uygulamalara sahiptir.

Bilim adamları, bizmut selenid denilen kristalin yüzeyinde, oda sıcaklığında elektronik olarak kaplamalarda ve diğer malzemelerde kitlesel olarak üretilebilecek ve kullanılabilen kristalin yüzeyinde kiral eksitonlar keşfetti.

Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik ve Astronomi Anabilim Dalı profesörü kıdemli yazarı Blumberg, “Bizmut selenit,” topolojik yalıtkanlar “olarak adlandırılan kuantum malzemeler ailesine ait büyüleyici bir bileşiktir.” Dedi. “Yüzeyde elektrik iletmede oldukça etkili olan birkaç kanalı var.”

Kiral eksitonların dinamikleri henüz net değil ve bilim adamları onları daha fazla incelemek için ultra hızlı görüntüleme kullanmak istiyor. Kiral yüzey eksitonları başka malzemelerde de bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir