Ne Kadar Su İçmeliyim?

Vücuttaki esansiyel bir sıvı olarak, su, homeostaz veya hücre dengesinin korunması da dahil olmak üzere belirli bedensel işlevler için hayati önem taşımaktadır. Kendinizi sulu tutmanız gerektiği yaygın bir bilgi olsa da, günde ne kadar su içmelisiniz? ?

Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’ne göre, sedanter bir yetişkinin günde ortalama 1,5 litre su alması gerekir. Bununla birlikte, ABD Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademileri’ne göre önerilen toplam sıvı alımı (su ve içkiler) erkekler için 3 litre, 19 ila 30 yaş arası kadınlar için ise 2,2 litre tavsiye edilir.

Temel olarak, bir günde içmeniz gereken su miktarı vücudunuzun işlevlerine ve mekanizmalarına bağlıdır. Bireysel su gereksinimleri bir kişiden diğerine değişebilir ve yaş, vücut kütlesi, gebelik, emzirme durumu, diyet, iklim, günlük aktiviteler, elektrolit alımı gibi farklı faktörlerden etkilenebilir:

İnsanların günde en az 8 ila 10 bardak su içmeleri gerektiği yönündeki ortak tavsiye, esasen dehidrasyonun neden olduğu metabolik ve fonksiyonel anormallikleri hafifletmeye yardımcı olmak için ayarlandı ve bunu destekleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunamadı.

Sıcak ve Sıcak Su İçmenin Yararları Nelerdir?
İçme suyu çeşitli genel sağlık yararları sağlarken, bir dizi çalışma, özellikle ılık su içmenin ek yararlı etkileri olabileceğini kabul etmektedir. 2009 tarihli bir çalışmaya göre, tarihsiz bir kolonoskopiye tabi tutulmadan önce ılık su içmek (analjezik veya yatıştırıcı olmadan kolorektal kanser için kalın bağırsağın primer muayenesi), gençlerde veya bağırsak sendromu olanlarda prosedürle ilgili ağrıyı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Ek olarak, sıcak su içmek, üst solunum yolu enfeksiyonlarında, sıvıların düzenlenmesine yardımcı olabilir ve burun akıntısı, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı ve halsizlik gibi genel soğuk algınlığı ve grip semptomlarını en aza indirir.

Egzersiz Sırasında Soğuk Su İçmenin Yararları
Su içmek, fiziksel performansınızın artmasına yardımcı olabilir, ancak suyun sıcaklığı da onu etkileyebilir. Aslında, 2012 Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi, soğuk suyun özellikle yararlı olabileceğini buldu.

Bir egzersiz seansını tamamladıktan sonra, oda sıcaklığında su içenlere kıyasla, soğuk su içen katılımcılarda çekirdek sıcaklıkta daha küçük bir artış gözlendi. Araştırmacılar, soğuk suyun içilmesinin, çekirdek sıcaklığını korumaya yardımcı olduğu için egzersiz sırasındaki performansı artırmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır.

İçme Suyu Neden Önemli?
Genel olarak, içme suyu, sindirim, besin emilimi ve taşınması, kan dolaşımı, tükürük üretimi ve vücut ısısının korunması gibi farklı işlevlerden sorumlu olan vücuttaki sıvı seviyelerini dengelemeye yardımcı olduğundan önemlidir.

Yeterli su içmek aynı zamanda susuz kalma riskini azaltmaya, konuşmada tutarsızlığa, zayıflığa, oküler kürelerin hipotoni (kasların pasif harekete direncini azaltıyor) ve ortostatik hipotansiyona (ayakta dururken kan basıncının hızlı bir şekilde düşmesine) ve neden olabilir.

Herhangi biri dehidrasyon yaşayabilir, ancak vücut ağırlığının düşük olduğu ve daha fazla su içmeleri gerektiğinin tam olarak farkında olmayan yaşlı bireylerin riski daha yüksektir. Ek olarak, alkolikler, çok fazla vücut sıvısı kaybeden sporcular ve diyabet gibi uzun süreli sağlık durumları olan insanlar da yüksek risk altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir