Jüpiter’in esrarengiz yolculuğu

Dev gezegen olarak tanımlanan Jüpiterin ilk oluşumunun, şu anki yörüngesine göre güneşten dört kat güneşten dört kat daha ileride olduğu ve 700.000 yıllık süre boyunca güneş sisteminde içe doğru göç ettiği keşfedildi. Jüpiter’e yakın bir grup asteroit sayesinde bu inanılmaz yolculuğun kanıtını bulan araştırmacılar, bu bilgi ile gizli kalmış birçok gezegen olayının nedenlerinin ortaya çıkarılabileceğini belirttiler.

Diğer yıldızların etrafındaki gaz devlerinin genellikle güneşlerinin çok yakınında bulunduğu bilinmektedir. Kabul edilen teoriye göre, bu gaz gezegenleri çok uzakta kuruldu ve ardından yıldıza daha yakın bir yörüngeye göç etti.

Şimdi Lund Üniversitesi’nden ve diğer kurumlardan araştırmacılar, yaklaşık 4.5 milyar yıl önce kendi güneş sistemimizde Jüpiter’in yolculuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için gelişmiş bilgisayar simülasyonları kullandılar. Jüpiter güneş sistemindeki diğer gezegenlerde olduğu gibi oldukça yakın bir zamanda oluştu.

Gezegenler yavaş yavaş genç güneşimizin etrafında dönen bir gaz ve partikül diskinde dönen kozmik tozdan oluşuyordu. Jüpiter kendi gezegenimizden daha büyük değildi.

Sonuçlar Jüpiter’in şuan ki bulunduğu konuma göre güneşten dört kat daha fazla ileride oluştuğunu gösteriyor. Yani Güneşe doğru çekildiğini anlaşılmıştır.

“Bu, Jüpiter’in güneşten çok uzun bir süre önce oluştuğunu ve şimdiki yörüngesine geçtiğini gösteren ilk kanıtımız. Jüpiter’in yakınında dönen Trojan asteroitlerindeki göçün kanıtlarını bulduk. “diye açıklıyor Lund Üniversitesi’ndeki astronomi doktora öğrencisi Simona Pirani.

Bu Trojan asteroitleri, Güneş’ten Jüpiter’le aynı mesafede bulunan, ancak sırasıyla Jüpiter’in önünde ve arkasındaki yörüngede yer alan iki grup olarak binlerce asteroid’den oluşur. Jüpiter’in önünde, arkasında olduğundan yaklaşık yüzde 50 daha fazla Trojan asteroitleri var. Araştırmacıların Jüpiter’in göçünü anlamalarının anahtarı haline gelen aslında bu asimetriliktir.

Kapsamlı bilgisayar simülasyonları sayesinde, araştırmacılar mevcut asimetrinin ancak Jüpiter’in güneş sisteminde dört kat daha ilerde oluşması ve ardından mevcut konumuna taşınması durumunda gerçekleşebileceğini hesapladı. Güneşe doğru olan yolculuğu sırasında, Jüpiter’in kendi yerçekimi daha sonra arkasında olduğundan daha fazla Trojan asteroitlerini önüne çekti.

Hesaplamalara göre, Jüpiter’in göçü (göksel bedenin güneşten uzak bir buz asteroidi olarak yaşamına başladıktan yaklaşık 2-3 milyon yıl sonra göç başladı) yaklaşık 700.000 yıl sürdü. Güneş sisteminde içe doğru olan yolculuk, Jüpiter’in güneşin etrafında dolanmaya devam etmesine rağmen, gittikçe daralan bir yol izlemeye devam eden bir sarmal yolu izledi. Asıl göçün arkasındaki sebep, güneş sistemindeki çevredeki gazların çekim kuvveti ile ilgilidir.

Bu yazının orijinal İngilizce metnine sciencedaily sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190322105706.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir