Hastalık yönetimi – Bipolar bozukluk

Değişen enerji seviyelerinin eşlik ettiği aşırı ruh hali değişiklikleri, bipolar bozukluk olarak bilinen ciddi bir akıl hastalığının en belirgin belirtileridir.

Bipolar bozukluğun yönetilebilir bir hastalık olduğunu unutmayın. Önerilen tedavi yöntemlerini, tedaviyi ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarını izlediğiniz sürece, tanı konulsa bile mutlu ve doyurucu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bir insanın değişen mutluluk ve yalnızlık duygularını şimdi ve sonra yaşaması tamamen normal olsa da, bu ruh hali değişimlerinin günlük yaşamı zorlaştıracak kadar aşırı hale geldiği durumlar vardır.

Değişen enerji seviyelerinin eşlik ettiği aşırı ruh hali değişiklikleri, bipolar bozukluk olarak bilinen ciddi bir akıl hastalığının en belirgin belirtileridir. Eğer tedavi edilmezse, bipolar bozukluğun kariyer, ilişkiler ve akademik performans dahil olmak üzere yaşamın çeşitli yönleri üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bazı durumlarda, hastalar intihar bile edebilir. Bipolar bozukluğun daha iyi anlaşılması için, öncelikle zihinsel sağlık ve zihinsel hastalıklar hakkındaki temelleri tartışalım.

Akıl Sağlığı ve Akıl Hastalıklarına Kısa Bir Bakış

Ruh sağlığı, duygusal, psikolojik ve sosyal iyilik halinizi ifade eder. Temel olarak nasıl seçim yaptığınızı, ilişkileri nasıl yürüttüğünüzü, stresle başa çıkacağınızı ve aktiviteler gerçekleştireceğinizi etkiler. Travma, kötüye kullanım, aile öyküsü, genler ve beyin kimyası dahil olmak üzere zihinsel sağlığınıza zarar verebilecek birçok faktör vardır (1).

Ruh sağlığı sorunları beklediğinizden daha yaygındır. Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre, ABD’deki yetişkinlerin yüzde 19’u bir akıl hastalığından muzdarip, 24 yetişkinden 1’inde bipolar bozukluk gibi ciddi bir akıl hastalığı tanısı konuyor (2). Farklı akıl sağlığı sorunları da var. Bipolar bozukluk, duygudurum ya da duygusal bozukluklar altında, depresyon ve mani ile birlikte sınıflandırılır (3). Diğer akıl hastalıkları kategorileri şunlardır (4);

• Genel kaygı ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) gibi kaygı bozuklukları

• Şizofreni gibi psikotik bozukluklar

• Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu (OKB) ve antisosyal kişilik bozukluğu gibi kişilik bozuklukları

• Kleptomani, uyuşturucu bağımlılığı ve zorlayıcı kumar gibi dürtü kontrolü ve bağımlılık bozuklukları

• Anoreksiya, bulimia ve kanama yeme bozukluğu gibi yeme bozuklukları

Bu akıl hastalıkları şiddete göre değişmektedir. Bazıları o kadar hafiftir ki, hastalarının günlük yaşamları üzerinde gözle görülür bir etkisi yoktur, bazıları ise acil tıbbi müdahale gerektiren kadar şiddetli hale gelir (5)

Bipolar Bozukluk Sıklığı: Bu Hastalığa Ne Kadar Yüklenir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, bipolar kişilik bozukluğu, dünya çapında yaklaşık 60 milyon kişiyi etkileyen 6 engelli hastalığın önde gelen nedenlerinden biridir (7). Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü, ABD’deki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 4.4’ünü bipolar bozukluk yaşar. hayatlarının bir noktasında, bu vakaların yüzde 82,9’u ciddi olarak kabul edilir (8).

Bipolar bozukluk yaş, cinsiyet, ırk ve sosyal sınıf ne olursa olsun herkesi etkileyebilse de, istatistikler kadınlarda erkeklerden daha yaygın olduğunu göstermektedir, bu oran yaklaşık 3 -2’dir (9). Ortanca yaş ortalaması 25 daha sonra yaşamda veya erken çocukluk döneminde ortaya çıkabilir (10)

Bipolar bozukluğun prevalansına rağmen, bu zihinsel sağlık sorununu çevreleyen sayısız yanılgı ve stigma vardır, bu da hastaların durumlarını başarılı bir şekilde yönetmelerini zorlaştırmaktadır (11).

Siz veya sevilen biri, bipolar bozukluğun belirtilerine benzeyen aşırı ruh hali değişimleri yaşıyorsa, doğru tanı ve tedavi için derhal bir doktora veya lisanslı bir ruh sağlığı uzmanına danışmanız önemlidir. Bipolar bozukluğun yönetilebilir bir hastalık olduğunu unutmayın. Önerilen tedavi yöntemlerini, tedaviyi ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarını izlediğiniz sürece, tanı konulsa bile mutlu ve doyurucu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bu durumla ilgili yeterli bilgi, onunla daha kolay başa çıkmanıza ve ruh hali değişimlerinizi kontrol altına almak veya bipolar bozukluk tanısı konan tanıdığınız birisine yardımcı olmak için etkili yollar bulmanıza da yardımcı olabilir. Neye neden olduğu, karşılaşabileceğiniz genel semptomlar ve izleyebileceğiniz olası tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu Bipolar Bozukluk sayfalarına göz atın.

Bu yazının İngilizce orijinaline https://articles.mercola.com/bipolar-disorder.aspx linkinden ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir