Hastalık yönetimi – Asit reflüsü

Türkiye için net bir istatistiğe ulaşılamamakla birlikte, Amerikan toplumunun yaklaşık%20-30’unda haftada bir kez asit reflü semptomları görülürken, diğer %40’ı ise ayda bir veya iki kez mide ekşimesinden muzdariptir. Bu da bağırsakları tahriş eden belirli gıdaların yutulmasına bağlanabilir.

Yaklaşık 60 milyon yetişkin asit geri akışından etkilenir; günlük olarak yaklaşık 25 milyon belirtiyle yaşar. Ne yazık ki, toplumdaki asit geri akış sıklığı her geçen gün artmaktadır.

Asit reflüsünden muzdarip insanlardaki kademeli artış çeşitli faktörlere bağlanabilir. 2011 yılında gerçekleştirilen bir çalışmada, asit reflü vakalarının önceki 10 yıla kıyasla iki katına çıktığı, araştırmacıların asit reflü hastalarındaki bu artışın obez ve kilolu kişilerin sayısına paralel olarak arttığı belirlendi.

Bu durumun kesin nedeni, belirli bir neden üzerinde kesin olarak belirtilemez, ancak çok sayıda dış ve iç faktör tarafından tetiklenebilir. Bu makale, asit reflü’nün nedenleri ve semptomları tamamen ortadan kaldırmak veya ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz tedavi seçenekleri ve yaşam tarzı değişikliklerine odaklanacaktır.

Asit Reflü, GERD ile aynı mıdır?
Yanma hissini insanlar göğsünde ya da boğazlarının arkasında hissederler ve genellikle mide ekşimesi, asit reflü veya gastroözofageal reflü hastalığına (GERD) bağlanır. Hepsi benzer semptomları paylaşırken, tedavi seçenekleri söz konusu olduğunda bu bir problem olabilir.

Bir birey mide ekşimesi olduğundan bahsederse, genellikle göğüste hissedilen bir yanma hissine atıfta bulunur. Bazı durumlarda, bu, özellikle ağrı şiddetli olduğunda kalp krizi ağrısı ile karıştırılabilir. Mide ekşimesi bir asit belirtisidir , mide asidinin yemek borusu içinde ilerlemesini sağlayan alt özofagus sfinkterinin zayıflaması ile ortaya çıkan durumdur. Mide ekşimesi dışında, asit reflü muzdarip hastalar da boğaz ağrısı ve öksürük yaşayabilir.

Asit reflü normalden daha sık görülürse, kronik şekli olan GERD teşhisi konulabilir. GERD, yemek borusunun iltihaplanmasıyla birlikte haftada iki defadan fazla ortaya çıkan asit reflü semptomları ile karakterize edilir. Nüks oranından dolayı, hastalar ayrıca hasar görmüş diş minesini, mukozit, astım ve ağız kokusu dahil olmak üzere, sadece asit reflü belirtilerinden daha fazla semptom çekerler.

Bu terimleri ayırt etmekte zorlanıyorsanız, mide ekşimesinin hem asit reflü hem de GERD’nin bir belirtisi olduğunu ve GERD’nin asit reflü’nün kronik şekli olduğunu unutmayın.

Asit Reflüsü Tehlikeli midir?
Asit reflü, mide ekşimesi ve bulantı dışında bir fazla zayıflamaya neden olmadığından ortak bir durum gibi görünebilir, ancak tanı konulmadan veya tedavi edilmeden bırakılırsa hala ciddi hastalıklara yol açabilir.

Özofagustan geçen mide asidinin sürekli barajı, yemek borusu midesinin astarından daha ince ve daha hassas olduğundan, yemek borusunda ciddi hasara yol açabilir. Bu durumu kontrol etmek için ayarlamalar yapılmazsa sayısız özofageal komplikasyon ortaya çıkabilir.

Asit reflü ayrıca, mide asidinin diş minesini kırabilmesi, zayıflatması ve hastaları daha yüksek kavite riskine maruz bırakması nedeniyle hastaların dişlerinin çürümesine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir