Grip Ne Kadar Sürer?

Soğuk hava ile birlikte sonbahar ve kış da grip mevsimini çekiyor, birçok insan öksürüp hapşırıyor. Grip veya grip her yıl Amerikan toplumunun %5-20’sini etkiliyor ve bu da yıllık olarak yıllık tıbbi harcamalarda yaklaşık 10,4 milyar dolar anlamına geliyor. Parasal maliyetlerin yanı sıra, grip mevsimi, kaçırılan okul günleri ve iş günleri anlamına geliyor.

Halen grip yaşıyorsanız, bunun ne kadar sürdüğünü ve daha hızlı iyileşmek için ne yapabileceğinizi merak edebilirsiniz. Bu makale, bu hastalıkla ilgili sık karşılaşılan endişelere cevap verecek, ayrıca grip mevsimi boyunca size yardımcı olacak diğer yararlı gerçekleri ve ipuçlarını sağlayacaktır.

8 Grip Ortak Belirtileri

Grip belirtileri genellikle virüse maruz kaldıktan bir ila dört gün sonra ortaya çıkar. Muhtemelen ilk önce ateşi düşürmeye başlayacaksınız, ki bu bazen titreme de olabilir. Belirtiler genellikle birkaç gün içinde veya birkaç saat içinde daha da kötüleşir. Hasta hissetmeye başlıyorsanız ve grip hastalığına maruz kaldığınızdan eminseniz, işte dikkat etmeniz gereken belirtiler;

  • Kuru, kalıcı öksürük
  • Ağrıyan kaslar
  • Kusma ve ishal
  • Burun akıntısı veya tıkalı
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • İştah kaybı
  • Uyku zorlukları
  • Ateş (herkes bunu yaşayamasa da

Nadir durumlarda, grip viral veya bakteriyel zatürree, dehidrasyon ve sinüs enfeksiyonları dahil sizi komplikasyonlara daha duyarlı hale getirebilir. Onlardan zarar görebilecek kişiler genellikle çocuklar, 65 yaşın üzerindeki yetişkinler, bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar ve hamile kadınlardır.

Nefes darlığı, şiddetli kulak ağrısı, kanlı balgam yaşıyorsanız veya sarı, yeşil veya kahverengi balgamda öksürmeye başlarsanız, bir sağlık uzmanıyla konuşun. Bu, zayıflamış durumunuzun getirdiği başka bir durumdan veya komplikasyondan muzdarip olmamanızı sağlayacaktır. Bu komplikasyonların erken tedavisi, ciddi yankı riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Neden Grip Olunur?

Grip, grip virüsü enfeksiyonundan kaynaklanır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre A, B, C ve D olmak üzere dört tür grip virüsü vardır. Tip A ve B çoğunlukla mevsimsel grip salgınlarından sorumlu iken, Tip C hastalıkları küçük çapta tetikler. D Tipi virüs insanlarda enfeksiyona neden olmaz, çünkü çoğunlukla inekleri etkiler.

Farklı A tipi influenza virüsleri var ve yüzeylerinde bulunan proteine ​​göre sınıflandırılıyorlar – hemagglutinin (H) ve neuraminidase (N). Birçok A Tipi grip virüsünün dışında, A (H1N1) ve A (H3N2) insanları etkileyen en yaygın virüslerdir. Özellikle, 2009’un A (H1N1) salgını, insanlarda dolaşan “eski” H1N1 virüsünün yerini alan bu virüsün daha yeni bir türü nedeniyle meydana gelmiştir.

Virüs, hasta bir kişiden gelen hava damlacıkları, enfekte olmayan bir kişi tarafından solunduğunda bulaşır. Enfekte kişi öksürdüğü veya hapşırdığı zaman genellikle yayılırlar. Virüs ayrıca öpüşme gibi doğrudan fiziksel temaslar yoluyla veya mendiller gibi kişisel eşyaları paylaşarak da yayılabilir.

Grip Normalde Ne Kadar Sürer?

Virüse maruz kaldıktan sonra, bir ila dört gün sonra hastalanmaya başlayabilir, semptomlar daha iyi hissetmeye başlamadan önce en az beş ila yedi gün devam eder. Rahatsızlık ve soğuk algınlığı gibi daha hafif göstergeler devam edebilir. Bazı durumlarda, enfeksiyon özellikle çocuklar ve bağışıklığı baskılanmış kişiler arasında daha uzun sürebilir.

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda grip ateşi genellikle üç ila dört gün sürer. Ateş dördüncü günün ardından düşmezse veya 39,4 derecenin üzerinde bir sıcaklığa ulaşırsa, hemen bir doktora başvurun.

грипп ile ilgili görsel sonucu

Grip Nasıl Tedavi Edilir?


İnsanların bildiği en yaygın grip tedavisi, Tamiflu gibi antiviral ilaçlardır. Bununla birlikte, araştırmalar, Tamiflu’nun sadece mide bulantısı, kusma ve ishale yol açamayacağını, ayrıca büyük nöropsikiyatrik sorunlara yol açabileceğini göstermiştir. bu ilaç.

Bu ilaç da iddia edildiği kadar etkili değildir. 2014 BM çalışmasının sonuçları, Tamiflu’nun sadece grip semptom süresini 17 saatten daha az azaltabileceğini ve pnömoni gibi komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltmadığını ve virüs bulaşmasını azaltmadığını ortaya koydu.

Gripten muzdaripseniz veya sevilen bir hastayla ilgileniyorsanız, yan etkiye neden olan ilaçlara başvurmadan toparlanmayı hızlandırmanın çeşitli yolları vardır. İyileşme sürecini başlatmak için izleyebileceğiniz birkaç ipucu:

Bolca dinlenin – Yapabileceğiniz en önemli şey dinlenmektir. Vücudunuz zayıflamış durumunuzu açıklayan viral bir enfeksiyonla savaşıyor. Bağışıklık sisteminizde olumsuz etkilere neden olabileceğinden fiziksel aktivite konusunda çok fazla çaba harcamaktan kaçının. Egzersiz yapmak gribi “terlemek” iyi bir fikir gibi görünse de, semptomları uzatabilir, dehidrasyona neden olabilir ve iyileşmenizi engelleyebilir.

расслабиться ile ilgili görsel sonucu

Bol miktarda sıvı içiniz – Kendinizi nemli tutmak, toparlanmayı hızlandırabilir, rehidrasyonun hızlı olmasını ve zararlı virüslerin vücuttan atılmasını sağlar.
Buhar banyosu alın – Grip olduğunda, burun tıkanıklığı olabilir. Bir buhar odasına girmek, burnunuzu tıkayan sümüklerin gevşemesine yardımcı olabilir ve tıkalı burun kanallarının neden olduğu baş ağrıları hafifletmenize ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Buhar banyoları ayrıca, çektiğiniz vücut ağrısının bir kısmını rahatlatmaya yardımcı olabilir.
Tuzlu su kullanmayı düşünün – Tıkalı bir burunla çalışmak, grip olduğunda her şeyi daha da zorlaştırır. Burun tıkanıklığı nedeniyle nefes almakta zorlanıyorsanız, sümükten kurtulmak için tuzlu suyla durulamayı düşünün. Boğaz ağrısını yatıştırmak için tuzlu su da alabilirsiniz.
Bağışıklık sisteminizi destekleyin – Bağışıklık sisteminizi doğal ilaçlar ile güçlendirerek iyileşmeyi teşvik edebilirsiniz. Bazı örnekler kolloidal gümüş, kekik yağı ve sarımsaktır.

Gerçekten Grip Aşısına İhtiyacınız Var mı?
Grip salgınlarının yıllık olarak yenilenmesi nedeniyle, grip aşısı aşıları, hastalığı önlemenin en iyi yolu olarak yaygın şekilde duyurulmuştur. Aşı şirketleri ve sağlık kuruluşları, aşıların uygulanmasını aktif olarak teşvik etmekte ve Amerikalıların diğer ülkelere kıyasla çok farklı oranlarda (yaş grubuna bağlı olarak) aşı yaptırması tavsiye edilmektedir.

Bununla birlikte, aşı pazarlamacılarının söylediğinin tersine, grip aşısı, özellikle bazı bileşenlerine alerjisi olabilecek insanlarda, potansiyel yan etkilerle birlikte gelir. Ayrıca, aşının etkili olmayacağı bir ihtimal de vardır.

D vitamini seviyelerinizi optimize edin – Çok sayıda çalışma D vitamini seviyenizi optimize etmenin bağışıklık sisteminin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağladığınızı ve grip riskinizi düşürdüğünüzü ortaya koydu. D vitamini seviyenizi yükseltmenin en iyi yolu Güneş ışığına duyarlı, ancak güneş ışığının bol olmadığı bir bölgede yaşıyorsanız, magnezyum ve K2 vitamini ile birlikte D3 vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Şekerden ve işlenmiş yiyeceklerden kaçının – Aşırı şeker alımı bağışıklık fonksiyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Gereksiz tüm şekerlerden diyetinizi almak ve daha sağlıklı yiyecek seçeneklerine geçmek bağışıklığınızı artırabilir.

Egzersiz – Düzenli egzersiz, vücuttaki dolaşımın ve kan akışının iyileştirilmesine yardımcı olur, 45, bağışıklık hücrelerinin hızlı yayılmasını teşvik ederek ve daha etkili olmalarını sağlayarak bağışıklık sisteminizi geliştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir