Göz altlarında oluşan koyu halkaların sebebi nedir?

Çoğu insan gözlerinin altındaki koyu halkalarla boğuşuyor. Aşırı yorgun iseniz, yaşlanırsanız veya alerjiniz varsa, koyu renkli halkalarla karşılaşabilirsiniz.

Sağlığınız için tehlikeli olmasa da, durumun kendinizi nasıl gördüğünüz ve başkalarının sizinle tanıştığı zaman ne düşündüğü üzerinde psikolojik bir etkisi vardır. Başkalarının bakışından ilk izlenimleri almama uyarılarına rağmen, gerçek şu ki herkes bunu yapıyor 🙂

Gözünüzün altındaki koyu halkaların görünümünü azaltmak için bir şeyler yapabilirsiniz. Bunlardan bazıları kısmen daha kolay, bazıları ise oldukça zor olmasına rağmen, gerçek şu ki sabah ilk kalktığınızda artık yorgun ve yıpranmış görünmeyeceksiniz.

İnce Cilt ve Kanınızın Rengi
Koyu halkaların nedenleri değişkendir, ancak hepsi göz çevrenizdeki cildin kalınlığındaki farkla başlar. Buna periorbital bölge denir. Vücudunuzun çoğu bölgesinde, cilt 2 ila 3 milimetre (mm) kalınlığındadır. Bununla birlikte, gözlerin altında cilt normal olarak 0,5 mm kalınlığındadır.

Daha ince cilt, cildinizin altındaki kan damarlarının çıplak gözle daha iyi görülebilmesi ve cildinize farklı bir renk vermesi anlamına gelir. İşte yüzeyde gördüğünüz şey doğrudan aşağıda olanların bir yansımasıdır.

Cildiniz ve derialtı doku olarak adlandırılan dış deri katmanının hemen altındaki doku, yalnızca mavi veya mor dalga boylarının geçmesine izin verir. Bu, damarlarınızda mavi görünmesine neden olur, çünkü yalnızca mavi ışık geri yansıtılır. Bu, daha koyu veya beyaz (albino) bir cildiniz varsa, yansıtılan renk farklıdır. Eski durumda, damarlar yeşil veya kahverengi görünür ve ikincisi koyu mor veya koyu kırmızıdır.

Bu, koyu halkaların gözlerinizin altında görünmesinin sebeplerinden sadece bir tanesi. Vücudunuzun daha kalın tenli bölgelerine kıyasla, gözlerinizin altındaki mavimsi ipuçlarını görmeniz daha olasıdır. Yaşlandıkça, cildiniz kolajen ve elastikiyetini de kaybederek, cildi inceltir ve çevrelerinizi daha belirgin hale getirir.

Tüm Karanlık Çemberler Eşit Olarak Oluşturulmaz
Her dairede, kan damarlarınızın ince derinin altındaki görünürlüğünden dolayı değil. Bu yaygın bir sebep olsa da, göz altı altındaki deriye genetik olarak daha yatkınsanız daha yüksek bir olasılık olsa da, tek sebep bu değil.

İkinci dairenin türü, cildin göz altındaki hiperpigmentasyonundan kaynaklanır ve renk olarak daha sık kahverengidir. Bu hiperpigmentasyon veya ciltte daha fazla pigmentasyon, ciltte gözlerin altındaki daha fazla melanin üretilmesinin bir sonucudur.

Bu özel durum, cildi normalde daha koyu olan veya daha fazla pigmentasyonu olan kişilerde daha belirgindir. Hindistan’daki Pandit Deendayal Upadhyay Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir çalışmada araştırmacılar, rutin bir dermatoloji pratiğinde en sık görülen rahatsızlık olarak gözlerin altındaki koyu halkaları buldular.

Hiperpigmentasyonun neden olduğu bu tip koyu halkalar birincil veya ikincil bir nedene sahip olabilir. Birincil nedende artmış pigmentasyon her iki gözün altında bulunur ve kendiliğinden oluşur. İkincil bir neden olarak, artmış pigmentasyon sistemik veya lokalize bir süreçten kaynaklanır.

Periorbital bölge çevresinde hiperpigmentasyona katkıda bulunduğuna inanılan nedenlerin bazıları geçicidir. Periorbital hiperpigmentasyon için olası geçici ve kalıcı tetikleyiciler şunlardır;

  • Güneşe maruz kalma
  • Genetik pigmentasyon
  • Dermal melanositoz
  • Alerjik dermatit
  • Kontakt dermatit
  • Ödem (şişme)
  • İlaçlar
  • Yaşlanma
  • Hormonlar

Gözleriniz altındaki koyu halkalar, göz çevresindeki kan damarlarından sızan kanın oksidasyonundan da tetiklenebilir. Kanın serbest bırakılması ve oksidasyon, sadece koyu halkalara değil, aynı zamanda gözlerinizin altında şişmelere de yol açar. Bu, vücut yer çekiminden kolayca etkilenen ince derili bir bölgeden kan sızıntısını gidermeye çalıştığında oluşur.

Bu durum sağlığınıza nispeten zararsızdır, ancak başa çıkmak zor olabilir. Kan sızıntısını durdurmak için mevcut cerrahi ve tıbbi tedaviler vardır, ancak durumu tedavi etmek ve diğer daha istilacı seçeneklerden kaçınmak için yaşam tarzı değişiklikleri ve beslenmeye başlamak en iyisidir.

Gözlerinizdeki Koyu Halkalardan Nasıl Kurtulunur?
Genellikle nispeten zararsız olsalar da, etkiyi mümkün olduğunca azaltmak isteyebilirsiniz. Gözleriniz altında hem torbalanma hem de renk solmasını azaltmaya yardımcı olmak için günlük olarak yapabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır. Bu seçeneklerin her biri çalışır, ancak durumunuza bağlı olarak herkes için çalışmayabilir.

Cerrahi seçimleri düşünmeden önce, etkileri azaltmak için bu stratejileri kullanın. Ameliyatı seçerseniz, uygunsuz günlük seçimlerin göz çevresindeki hiperpigmentasyon veya şişkinliğin hızla geri dönmesine neden olabileceğini unutmayın.

• Gözlerinizi ovmaktan kaçının – Gözlerinizin altındaki cilt incedir, yaşlandıkça elastikiyet ve kollajen kaybeder ve kan sızıntısına eğilimli olabilir. Bu faktörlerin tümü göz altı halkalarına katkıda bulunur ve cildi ovarken kötüleşir. Gözlerini ovmak için elinden geleni yap.

• Alerjilerinizi Yönetin – Alerjiler kaşıntılı, sulu gözlere neden olabilir. Bu, hassas bir bölgeyi ovalamaya katkıda bulunabilir ve göz çevresindeki şişliği artırabilir.

• Uyuma şeklinizi değiştirin – Yüz üstü uyuyan mısınız? Yer çekimi sıvının gözlerinizin altında toplanmasına neden olur ve yüz cildinize sürekli baskı yapılması kırışıklıkların derinleşmesine neden olabilir. Sırt üstü yatmayı dene. Birden fazla yastığın üzerinde uyumaktan kaçının çünkü boynunuzu ve sırt hizasını önemli ölçüde değiştirir.

• Makyajınızı Çıkarın – Gece boyunca makyajın bırakılması, hassas göz dokunuzdaki tahrişi artırabilir. Ancak göz makyajınızı çıkarmak için her gece gözlerinizi ovuşturmak, kılcal hasarlara ve iltihaplanmalara neden olabilir. Bunun yerine, nazik bir göz makyajı temizleyici kullanın ve gözlerinize dokunarak bir dakika bekleyin ve ardından yıkayın. İyi bir nemlendirici veya hindistan cevizi yağı da iyi seçeneklerdir.

Alkol Tüketiminizi Azaltın – Alkol, suyu cildinizden çekerek kurutucu hale getirir. Bu durumda, yanlışlıkla gözlerinizi ovmaya başlarsanız, bölgeye zarar gelmesi riskini arttırır. Alkol kullanıyorsanız, yatmadan önce bol bol su içiniz. Çok fazla sıvı gibi görünebilir, ancak cildinizi yeniden sulandırmak için yardımcı olacaktır.

Göz Koruması – Dışarıdayken kaliteli güneş gözlüğü takınız. Hem gözlerinizi hem de göz çevresindeki hassas cildi güneşten korumaya yardımcı olurlar. Etrafınıza dolanacak ve cildinizi gözlerinizin yanındaki koruyan daha büyük lensler seçin.

Sigarayı Azaltın veya Bırakın – Sigara içmek cildinizdeki kollajen kaybını hızlandırarak göz çevrenizdeki torbaları artırır. Sigara içmek güçlü bir bağımlılıktır. Duygusal Özgürlük Teknikleri’ni (EFT) arzuların azaltılmasına ve başarı oranınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

• İç Ortam Hava Kirliliğini Azaltın – Hava kirliliği hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda önemli bir tahriş edicidir ve yaygındır. ABD’de çalışan ve yaşayan çoğu kişi, iç mekandaki hava kirliliğini azaltmak için zamanlarının yaklaşık yüzde 87’sini harcar.

Sakinleştirici bir Göz Tedavisi kullanın – Göz çevresindeki alan şişkinliği azaltmaya yardımcı olmak için yatıştırıcı tedavilere iyi yanıt verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir