Fesleğen hangi hastalıklara iyi gelir?

Bir mutfakta eğer sadece birkaç bitki varsa, fesleğen muhtemelen onlardan biridir. Kokulu esansı et yemeklerinde, balıklarda, sebzelerde, peynirde, çorbada ve yumurtalarda biberiye ve kekik ile iyi birleşerek yemeğin lezzetini arttırır. Çam fıstığı ve parmesan peyniri ile birlikte pestodaki ana bileşenlerden biridir.

60’dan fazla fesleğen çeşidi tanımlanmasına rağmen, hepsi tatlı, mor ve çalı fesleğen olmak üzere üç ana tipe ayrılır. Her biri zevk olarak ince bir fark sunar; limon, anason ve tarçın gibi fesleğen çeşitleri size bir tarifin nasıl değiştirilebileceği ve zenginleştirileceği hakkında fikir verir. Basit bir yemeği mükemmel lezzetlere dönüştürmek için sadece birkaç yaprak yeterlidir

Fesleğen bitkilerinin iç ve dış ortamda bakımları kolaydır.

Fesleğen yapraklarını kurutmak için, fırın tepsisine tek bir fesleğen yaprağı tabakası yerleştirirken fırını 140 dereceye ısıtın. Fırını kapatın ve tavayı 20 dakika bekletin (pişmelerini istemiyorsunuz). Tavayı çıkarın, yaprakları soğutun ve hemen hava geçirmez şişelerde veya fermuarlı torbalarda güneş ışığından uzakta saklayın.

Fesleğenin Sağlık Açısından Faydaları
Lezzetinin yanı sıra, fesleğen ayrıca en sağlıklı bitkilerden biri olarak kabul edilir. Sadece hoş bir lezzet değil, aynı zamanda etkileyici bir besin listesine de sahiptir. Kan pıhtılaşması için gerekli olan K Vitamini bunlardan biridir. Sadece iki yemek kaşığı fesleğen, günlük önerilen değerin yüzde 29’unu sağlıyor.

Fesleğen, ayrıca beta karotenler içeren A vitamini, kan damarları da dahil olmak üzere çok sayıda vücut yapısını kaplayan hücreleri serbest radikal hasarlarından koruyan güçlü antioksidanlar sunar. Bu, kandaki kolesterolün oksitlenmesini önlemeye, aterosklerozu, kalp krizlerini ve felci önlemeye yardımcı olur.

Fesleğen içindeki diğer vitamin ve mineraller arasında demir, kalsiyum, manganez, magnezyum, C vitamini ve potasyum bulunur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, fesleğen ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir ve DNA koruyucu flavonoidler içerir. Fesleğindeki flavonoidler ve uçucu yağlar, uçucu yağlarla ilgili antibakteriyel özelliklere sahip, hücresel seviyede koruyan, sağlık açısından en fazla fayda sağlayan şeydir. Bunlar arasında, listeria, staphylococcus, E. coli, yersinia enterocolitica ve pseudomonas aeruginosa dahil olmak üzere sayısız zararlı bakteri üremesini sınırlandırabilen östemol, linalool, cineole, öjenol, sabinen, myrene ve limonen bulunmaktadır.

Bu türlerin bazılarına dirençli olduğu bulunan bazı antibiyotik ilaçlar, fesleğen ekstreleri ile inhibe edilmiştir. Bu yağlardan biri – öjenol – zararlı enzim siklooksijenazın (COX) aktivitesini engelleyebilir. Bu aynı etki fesleğeni “anti-enflamatuar” kategorisine de koyar, çünkü romatoid artrit gibi ilgili problemlerden kurtulma sağlar.

Fesleğen Üzerinde Yapılan Çalışmalar
Bilim adamları, fesleğen yağını, yukarıda sıralananlar da dahil olmak üzere, ilaca dirençli bakterilere karşı seyreltilmiş konsantrasyonlarda test ettiğinde, bakterilerin olumsuz etkisini ciddi oranda azalttığını gördü. Araştırma verileri, özellikle bakterilerin yüksek direnç seviyesi ışığında, testlerin cesaretlendirici sonuçlarını ortaya çıkarmıştır.

Başka bir çalışmada, çeşitli hastalıkları ve tüberküloz semptomlarını tedavi etmek için fesleğenin geleneksel kullanımı araştırılmış, elde edilen test sonuçları fesleğenin yeni ve doğal anti-tüberküloz tedavileri formüle etmek için kullanılabileceğine varılmasıyla olumluydu.

Fesleğen ekstreleri vücudunuzdaki serbest radikalleri olduğu kadar şekerleri de düşürdüğü için, glisemik indeks üzerindeki etkisine ilişkin testler yapıldı ve araştırmacıların fesleğen ekstrelerinin diyabetin önlenmesi potansiyeline sahip olabileceği sonucuna varıldı.

Etkileyici bir çalışma, sadece% 1 konsantrasyonda bir fesleğen veya kekik esansiyel yağı çözeltisinde yıkamanın, bağırsaklara zarar veren diyare üretebilen enfeksiyöz Shigella bakteri sayısını azalttığını göstermiştir. Bu sonuç, fesleğen ve kekik alımını mümkün olduğu kadar çok yoldan, özellikle taze salatalar ve sosları, masanıza getirdiğiniz taze ürünlerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olduğunu kanıtlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir