Diyabet hakkında ne biliyoruz?

Diyabet, vücudunuzun insülin üretemediği veya ürettiği insülini uygun şekilde kullanamadığı bir hastalıktır. İnsülin, pankreasımızın ürettiği bir hormondur.

Insülinin rolü, kandaki glikoz (şeker) miktarını düzenlemektir. Vücudun düzgün çalışmasını sağlamak için kan şekeri dikkatlice düzenlenmelidir. Çok fazla kan şekeri, organlara, kan damarlarına ve sinirlere zarar verebilir. Vücudunuzun ayrıca enerji için şeker kullanmak için insüline ihtiyacı vardır.

11 milyon Türk diyabet veya prediyabet ile yaşıyor. Muhtemelen, diyabet sizi veya tanıdığınız birini etkiliyor.

Diyabet türleri
Üç ana diyabet türü vardır. Tip 2 diyabet en sık görülen tanıdır, ardından tip 1 diyabet izlenir. Gebelik diyabeti hamilelik sırasında ortaya çıkar ve genellikle geçicidir. Ek olarak, prediyabet, diyabet geliştirme riskinin yüksek olduğunu gösteren önemli bir tanıdır.

Tip 1
Tip 1 diyabet, otoimmün bir hastalıktır ve insüline bağımlı diyabet olarak da bilinir. Tip 1 diyabeti olan insanlar, vücutlarına pankreas saldırdığı için kendi insülinlerini üretemezler (ve kan şekerlerini düzenleyemezler). Şeker hastalığıyla yaşayan insanların yaklaşık yüzde 10’unda tip 1, insüline bağımlı diyabet var.

Tip 1 diyabet genellikle çocuklukta veya ergenlikte gelişir, ancak yetişkinlikte de gelişebilir. Tip 1 olan kişilerin vücutlarının doğru miktarda insülin almasını sağlamak için insülin enjekte etmesi veya bir insülin pompası kullanması gerekir.

Tip 2
Tip 2 diyabeti olan kişiler, vücutları tarafından yapılan insülini uygun şekilde kullanamazlar veya vücutları yeterli insülin üretemez. Şeker hastalığıyla yaşayan insanların yaklaşık yüzde 90’ında tip 2 diyabet var.

Tip 2 diyabet en sık yetişkinlik döneminde gelişir, ancak çocukluk çağında da görülebilir. Tip 2 diyabet bazen sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile yönetilebilir, ancak ilaçlar veya insülin tedavisi de gerekebilir.

Sizin veya tanıdığınız birinin tip 2 diyabetli olabileceğini düşünüyorsanız, lütfen bir doktor veya sağlık kuruluşu ile görüşün.

Gestasyonel diyabet
Gebelik diyabeti, hamilelik sırasında oluşan geçici bir diyabet şeklidir. Gebe kadınların %3-20’si, risk faktörlerine bağlı olarak gebelik diyabeti geliştirir. Gebelik diyabeti tanısı hem anne hem de çocuk için yaşamda diyabet gelişme riskini artırabilir.

Prediyabet
Prediyabet, kan şekeri seviyesinin normalden yüksek olduğu ancak tip 2 diyabet tanısı alacak kadar yüksek olmadığı bir durumdur. Her ne kadar prediyabetli herkes tip 2 diyabet geliştirmese de, birçok kişide gelişecektir.

Prediyabetiniz olup olmadığını bilmek önemlidir, çünkü araştırmalar diyabetle ilişkili uzun vadeli komplikasyonların – kalp hastalığı gibi – prediyabet sırasında başlayabileceğini göstermiştir.

Diyabetin potansiyel komplikasyonları
Kan şekeri yüksek olması, böbrek hastalığı, ayak ve bacak problemleri, körlüğe, kalp krizine ve felce, kaygıya, sinir hasarına, ampütasyona ve erektil disfonksiyona yol açabilen diyabetle ilgili komplikasyonlara neden olabilir.

Diyabet ile ilgili komplikasyonlar çok ciddi ve hatta hayatı tehdit edici olabilir. Kan şekeri seviyelerinin uygun şekilde yönetilmesi, bu komplikasyonların gelişme riskini azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir