Akıllı hoparlör ile tedavi mümkün mü?

Hastanelerde tıbbi tedavilerde kullanılan akıllı hoparlör teknolojisi

Geleneksel olarak odalarda kullanılan akıllı hoparlörler, günümüzde Girişimsel Radyoloji Derneği 2019 Yıllık Bilimsel Toplantısı’nda sunulan yeni araştırmaya göre, hastane ameliyathanelerinde hekimlere yardımcı olmak üzere programlanabilmektedir. Amazon Echo ve Google Home gibi akıllı hoparlörler, girişimsel radyoloji (IR) doktorlarının, steril tedavileri kırmadan hasta tedavileri için gerekli soruları sormalarını ve hasta tedavileri için gerekli bilgileri almalarını sağlayan konuşma ses arabirimi sunar.

Kevin Seals, “Tedavi sırasında, IR’ler zamanında verilen nükleer tıbbi bilgilere zamanında güveniyorlar. Bir prosedürün ortasındayken steril kalmanız gerekir, böylece bir bilgisayar kullanma yeteneğini kaybedersiniz,” dedi. California, San Francisco (UCSF) Üniversitesi’ndeki girişimsel radyoloji uzmanı ve çalışmanın baş yazarı. “Bu akıllı hoparlör teknolojisi, hastanın özel ihtiyaçları ile ilgili kararları hızlı ve akıllıca almamıza yardımcı oluyor.”

UCSF’deki araştırmacılar, Google tarafından geliştirilen akıllı hoparlörü için bir cihaz boyutlandırma uygulaması geliştirdi. Uygulama, insan sesinden gelen soruları işler ve tıbbi cihazların doğru boyutlandırılması konusunda önerilerde bulunur. Örneğin, bir IR hastanın kan damarı içine bir stent yerleştirmek için hangi boyutta bir kılıf kullanacağını bilmesi gerekiyorsa, akıllı hoparlör, doktorun nihai bir karar vermesine yardımcı olan spesifik koşullara göre doğru boyutu hızlı ve doğru bir şekilde iletebilir.

Seals’ın açıklamasında “Her gün piyasaya sürülen yüzlerce cihaz var, bu her koşulda gereken doğru boyutlandırma veya malzemelerin belirlenmesini zorlaştırıyor. Bu teknoloji, hekimlerin hastalarının bakımına daha fazla konsantreolmalarını, daha az zaman ve zihinsel enerji harcamasını sağlıyor” ifadeleri yer aldı.

Uygulamanın geliştirilmesinde, kateterler, kılıflar, stentler, vasküler tıkaçlar ve diğerleri gibi 475 IR cihazları için literatür taraması kullanılarak boyut spesifikasyonları elde edildi. Doğal dil işleme, bir girdi sorgusundan ilgilenilen bilgileri çıkaran Dialogflow kullanılarak gerçekleştirildi. Mantık işlemleri ve diğer veri işleme, buluta dağıtılan bir Python komut dosyası kullanılarak gerçekleştirildi.

Araştırmacılar, bu teknolojiyi geliştirmeye devam etmeyi ve kapsamını malzeme maliyetleri ve envanter veri tabanları hakkında bilgi içerecek şekilde genişletmeyi planlıyor. Bu bilgilerin hazır bulundurulması tedavileri daha verimli, uygun maliyetli ve hastalar için faydalı hale getirecektir. diğer uzmanlık alanlarındaki doktorlar için bilgi sağlamak ve elektronik sağlık kayıtlarından ve alerjiler veya önceki ameliyatlar gibi hasta klinik verilerinden bilgi sağlamak için daha fazla araştırmanın yapılması planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir