320 bin dolarlık satış yapan çocuk :)

Ateşli bir köy çocuğu kentin en büyük marketinde işe başvurdu. Dünyanın bu en büyük çarşı-marketinde her şey ama her şey satılmaktaydı. Patron sordu:“Daha önce hiç satıcılık yaptın mı? ”“Evet köyümde bu işi yaptım.”Patronun gözü çocuğu tuttu. “İyi, yarın başlıyorsun” dedi. “Akşam ilk günü değerlendiririz.”


Ertesi akşam patron, çocuğu karşısına aldı.
“Evet, bugün kaç satış yaptın? ” diye sordu.
“Bir.”
“Ne bir mi? Öteki arkadaşların otuzdan fazla satış yaptılar. Sen nasıl yalnızca bir satış yapabilirsin?
 Kaç dolar tuttu peki?”
“320 bin dolar”
Patron şaşırdı ve bunu nasıl becerebildiğini sordu.
“Adama önce küçük boy bir olta, sonra orta boy bir olta ve daha sonra da büyük bir olta sattım.” Dedi genç satıcı. “Adama nerede balık tutacağını sordum , “Kıyıda” deyince bir tekneye gereksinimin olduğunu söyledim. Tekne bölümüne indik ve çift motorlu yelkenli lüks bir yat sattım. Vosvosuyla bunu çekemeyeceğini belirtince de son model bir 4×4 cip sattım.
Patron kendinden geçti:
“Ne diyorsun, tüm bunları bir küçük olta almaya gelen adama mı sattın?”
Çocuk yanıtladı:
“Yoo, aslında eşinin migreni tutmuş, buraya aspirin almaya gelmişti ” dedi. “Hafta sonunun mahvolduğunu görünce adama bunu açık açık  söyledim ve balığa gitmesini önerdim.”     

BAŞKA BİR HİKAYE: BADEM ŞEKERİ

Otobüs şoförünün omzuna dokunulunca adam hafifçe başını çevirmiş, bir bakmış ki elinde bir avuç badem, yaşlı bir kadın durmakta..

Teşekkür ederek almış bademleri ve yemiş..
 

15 dakika sonra yaşlı kadın tekrar şoförün omzuna dokunup bir avuç daha badem vermiş ve bu ikramı 5 kere daha yapınca – “Zahmet ediyorsunuz efendim..” demiş saygılı şoför, ” hep bana yedirdiniz.. biraz da kendiniz yesenize..”
– Çiğneyemiyorum evladım..” demiş yaşlı kadın, “dişlerim yok..”
– “Niye satın alıyorsunuz o zaman?..”
– “Evladım ben sadece üzerindeki çikolata kaplamasını emmesini seviyorum!..”
Çıkarım:
 
Bir işin başlangıç ve neticesi ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. İyilik diye sayabileceğimiz bir çok davranış işin iç yüzü ve neticesini bildiğimizde iyilik olmayabilir. O yüzden yapılan iyiliğin neticesi de iyi olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir